“FENOMENUL” S-A PENSIONAT

Probabil ne vom mîndri vreodată că am fost contemporanii lui Ronaldo, Messi, celălalt Ronaldo, etc. Dar asta pe urmă, cînd ne vor întreba nepoții dacă mai ținem minte așa jucători… De azi “Dințosul” a trecut în categoria legendelor vii, din care mai fac parte Pele, Maradona, Van Basten, Bekenbauer, iar lista poate continua. Ronaldo a avut o carieră frumoasă, umbrită însă de numeroase accidentări. A reușit să cîștige de două ori Balonul de Aur. De trei ori a fost desemnat de FIFA – Jucătorul Anului. La acestea se adaugă alte premii și mențiuni din partea forurilor fotbalistice și publicațiilor sportive. Nu risc să bag mîna în foc, dar nu îmi amintesc de vreun alt jucător care pe durata carierei sale să reușească performanța de a juca în două campionate diferite la două echipe rivale de moarte. În Spania a evoluat atît la Barcelona cît și la Real Madrid. În Italia a fost jucător atît la Inter cît și la AC Milan. Printre trofeiele sale la echipele de club se numără Cupa Cupelor, Cupa UEFA, Cupa Intercontinentală (actualul campionat mondial al cluburilor). A fost campion al Spaniei. A cîștigat Cupa și Supercupa Spaniei. În perioada petrecută la Real a fost membru al dream-team-ului madrilen alături de Raul, Zidane, Beckham, Figo, R.Carlos… A luat titlul și cupa în Brazilia cu ambele echipe la care a jucat: Cruzeiro și Corithias. A mai cucerit o cupă a Olandei cu PSV. Cu naționala  Braziliei a devenit dublu campion mondial, dublu cîștigător al Cupei Americii și o dată a intrat în posesia Cupei Confederațiilor. Din acest palmares îi lipsește un titlu foarte important, și anume Liga Campionilor. A fost extrem de aproape să o cîștige  în 2003, însă Real a fost eliminat în semifinale de Juventus, care mai apoi pierdea finala la lovituri de departajare în fața lui AC Milan. În sezonul 2006-2007 AC Milan, a cîștigat ultima sa Ligă a Campionilor. Ronaldo, legitimat în acea perioadă la gruparea miliardarului Berlusconi, nu avea drept de joc în această competiție pentru că în toamnă a evoluat pentru Real, astfel încît trofeul i-a scăpat încă o dată printre degete. Alte competiții pe care “Dințosul” le-a ratat au fost Cupa Libertadores, Supercupa Europei și de ce nu? Jocurile Olimpice. Ronaldo rămîne însă a fi un mare jucător. Deocamdată doar el a reușit să marcheze într-o singură ediție de Campionat Mondial (2002) – 15 goluri. Recordul încă nu a fost depășit.

Mai jos – cîteva momente magice ale lui Ronaldo Luís Nazário de Lima.

This entry was posted in Sport and tagged . Bookmark the permalink.