STANLEY CUP MERGE ÎN CHICAGO!!!

Photo by Jim McIsaac/Getty Images

Chicago Blackhawks a câștigat ediția 2009-2010 a Ligii Naționale de Hockey (NHL). Gruparea de pe malul Marilor Lacuri s-a impus în șase partide din seria finală contra celor de la Philadephia Flyers. Ultimul meci s-a jucat chiar în fieful echipei din Pennsylvania. Chicago, în calitate de oaspete, conducea deja în serie cu 3:2 și avea nevoie de o victorie pentru a încheia socotelile.Demult nu am văzut o partidă plină de atâta dramatism și răsturnări spectaculoase. La finele primei reprize scorul era egal 1:1. La reluare gazdele ies în avantaj, însă două replici dure ale celor de la Blackhawcks au schimbat cifrele pe tabelă. În partea a treia Flyers a reușit să restabilească egalitatea șă si ducă partida în overtime. Numai că pînă aici a fost. În minutul patru al prelungirilor tînărul Patrick Kane (21 ani) a înscris cu o precizie chirurgicală pentru 4:3 amuțind tribunele arenei din Philly. Inițial puțini au înțeles ce s-a întâmplat, apoi când jucătorii lui Chicago au început a sări de pe banca de rezerve a venit și dezlegarea enigmei 🙂 : CHICAGO A CÂȘTIGAT STANLEY CUP!!! Ultima dată când Blackhawcks s-a impus în această competiție a fost în anul 1961. Philadelphia a trumfat ultima dată în 1975. (Cele mai multe ediții câștigate aparțin celor de la Montreal Canadiens).

Căpitanul lui Chicago (foto), canadianul Jonathan Toews (22 ani) a încheiat un sezon perfect. El a adunat deja a treia medalie de aur, după JO de la Vancouver 2010 și CM de la Moscova în 2007, or asta îl propulsează într-un club select de hockey-iști cu aceiași performanță, denumit Triple Gold Club. Și asta nu e tot. Toews a fost desemnat de Professional Hockey Writers’ Association cel mai bun jucător din playoff – ul NHL luînd cu el acasă și The Conn Smythe Trophy.

This entry was posted in Sport. Bookmark the permalink.